Consuming beef jerky can be an expensive habit (click here for why). This article reviews 15 trending beef jerky products to determine the average price of beef jerky per ounce. After fully reading this article, you’ll be able to make a more informed consumer purchase the next time you see jerky on sale.
So what is the average price of beef jerky? Based on the top 15 beef jerky trending brands on Amazon, the average cost as of March 2019 for an ounce of beef jerky was $2.08.
Now Let’s Break It up According to Quality
For further consideration, we’ll split the list (which appears below) roughly in half, separating them by price.
We’ll create two categories — “high-end” and “low-end.”
We’ll see how the average price changes when we separate the products.
Average Price of High-End Beef Jerky
When we take the seven most expensive brands on our list and average their cost per ounce, we get an average price of $2.90.
Average Price of Low-End Beef Jerky
When we do the same for the eight least expensive brands, we get an average figure of $1.31 per ounce.
The Take-Away: Low-End vs. High-End Beef Jerky
This data indicates that you can save significant money — more than 50% — by avoiding the supposed higher-end beef jerky brands.
Comparing Prices for 15 Popular Beef Jerky Brands
#1 – Jack Link’s Bold Cracked Pepper Beef Jerky
Total beef jerky: 19.5 ounces
Price per ounce: $1.79 (Price as of March 2019)
This is a heavily peppered variety, which is sold here in a value pack. For about $35, you get six packages containing 3.25 ounces each. This means you’re paying $1.79 per ounce.
#2 – Jack Link’s Original Beef Jerky
CHEAPEST PER OUNCE OF THE 15 PRODUCTS REVIEWED.
Total beef jerky: 16 ounces
Price per ounce: .90 cents (Price as of March 2019)
#3 – Cattleman’s Cut Original Beef Jerky
Total beef jerky: 10 ounces
Price per ounce: $1.22 (Price as of March 2019)
Cattleman’s cut is another well-regarded and commonly available brand. This one is not fancy, like our previous choice. It’s great for those who just want plain beef and nothing else.
#4 – Tillamook Country Smoker Beef Jerky
Total beef jerky: 10 ounces
Price per ounce: $1.40 (Price as of March 2019)
The best thing about this jerky is that it has no preservatives or unnatural ingredients. This makes it more like homemade jerky, but with a longer shelf life.
#5 – Hard Times Beef Jerky
Total beef jerky: 8 ounces
Price per ounce: $2.74 (Price as of March 2019)
As the name implies, this brand is meant for long-term storage. It comes in an 8-ounce resealable jar, which is bound to increase its shelf life. I can see how this brand might be a good thing to put into a backpack for a long hike.
#6 – People’s Choice Beef Jerky
Total beef jerky: 7.5 ounces
Price per ounce: $2.50 (Price as of March 2019)
This one is meant to be a healthier choice. It has no sugar, no carbs, no gluten, and nothing unnatural at all.
#7 – Ayoba-Yo Biltong
MOST EXPENSIVE PER OUNCE OF THE 15 PRODUCTS REVIEWED.
Total beef jerky: 2 ounces
Price per ounce: $4.27 (Price as of March 2019)
Biltong is a traditional African style of beef jerky. Instead of being dried in an oven, biltong is air-dried for 14 days. Obviously, the hot climate of Africa aids the process considerably. This brand is made from only grass-fed beef so it’s entirely natural.
#8 – Righteous Felon Beef Jerky Bundle
Total beef jerky: 8 ounces
Price per ounce: $3.32 (Price as of March 2019)
This brand has an edgy name and a cartoonish label. The different sub-types have cool names like “Habanero Escobar” and “Chipotle Guevara.”
#9 – “Creeping Ghost” Carolina Reaper Beef Jerky
Total beef jerky: 3 ounces
Price per ounce: $3.26 (Price as of March 2019)
This is some of the hottest beef
#10 – Stryve Beef Biltong
Total beef jerky: 10 ounces
Price per ounce: $1.40 (Price as of March 2019)
This is another example of African-style beef jerky, which is softer than oven-dried jerky. Thankfully, this one is a little cheaper.
#11 – Chef’s Cut Original Recipe
Total beef jerky: 14 ounces
Price per ounce: $1.42 (Price as of March 2019)
#12 – Buffalo Bills Premium Hickory Beef Jerky
Total beef jerky: 16 ounces
Price per ounce: $2.06 (Price as of March 2019)
If you like that old-school hickory taste, this jerky delivers, and its price isn’t too bad. And it’s made from very lean meat.
#13 – Country Archer Original Recipe
Total beef jerky: 16 ounces
Price per ounce: $1.39 (Price as of March 2019)
This is great hiking fuel and provides energy as a priority; it’s also well-seasoned.
#14 – Oberto All-Natural Original Beef Jerky
Total beef jerky: 18 ounces
Price per ounce: .99 cents (Price as of March 2019)
When they say “all-natural,” what they mean is that this jerky is just meat and nothing else. This can be very good if you’re using the jerky as travel food because plain meat goes with anything.
#15 – Mingua Beef Jerky
Total beef jerky: 7 ounces
Price per ounce: $2.56 per ounce (Price as of March 2019)
This is some of the softest and most flavorful beef
When we take all 15 products and average them, we get $2.08 per ounce. Considering how little an ounce of beef jerky is, we’re looking at a somewhat expensive food.
Conclusion
Those of us who like beef jerky can take solace that there are cheap ways to feed your meat tooth. When you consider the cost of beef, the cost of jerky seems quite reasonable.
It should be noted that beef jerky prices have been on the rise recently due to increases in the costs of production, which are largely the result of changing regulations in farming practices, rises in the costs of beef, and inflation. These prices could change a lot in the coming years.
Since beef jerky can last a few years in storage, perhaps now is the time to stock up on the good stuff.
If you’re interested in a better perspective on the differences in cost between store-bought and homemade beef jerky, watch the below video.
How much are you paying on average for an ounce of beef jerky? Are you paying less or more than what we’ve cited above? Please share in the comments below.
Connect with Real Jerky Makers
Because the Best Jerky Doesn't Come from a Store
"You might be a redneck if you think that beef jerky and moon pies are two of the major food groups."
-- Jeff Foxworthy
Your pricing does talk about garlic, sugar and any other added ingredients. But your not considering Jack link is the low end of the Jerky chain. It’s not worth the purchase and your product would reign supreme quality when dialed into a good recipe. Also, you’re paying twice the amount of a London broil then you can buy anywhere in the country. I know here in California I only pay $4 a pound almost year-round. Your end result would be 40 to 50% savings from low and cheap store beef jerky.
4 dollars a pound? Or an ounce
In the video comparing the cost of homemade vs store bought, he paid $6.50/lb for the london broil. You can routinely get it on sale for as little as $2 or $3 /lb. You can loose 1/2 to 2/3 of the pre-dried weight of the meat when drying. So with a bit of frugal shopping and DIYing it you can get 1 lb of jerky for (2/3 loss worst case, so you need 3lbs of meat for 1lb jerky) $6-$9 (or $.58/oz (at$3/lb)). Compare with the $1.33/oz he paid for store bought and you’re getting it for half price easily.